Some good ideas emailed to me by a wonderful woman I know named Chris who lives in the Twin Cities:
I drink “Funny Milk”. It is Flavorite dried skim. A box costs 10.96, and makes 20 quarts. That adds up to $.2.19 a gallon. I mix it up every day, and drink a quart of it. I have really strong bones and I prefer the taste of dried skim to the fresh milk. I can eat away from home and not worry about spoiled milk in the refrigerator.
I zoom through the supermarket. Pick one that appeals to you—do you need someone to load the groceries in the car? Almsted’s is very nice, and to me just a cut above the Quick Stop kind of groceries. I think they are too expensive. Their chicken pot pies made on Tuesdays are a real treat.
I have shopped at Cub since we moved to the Twin Cities. My husband thought I ought to go to several stores and pick up their bargains. That was a Depression era style when women were not working outside the home. I read their weekly ad in the Sunday paper, pick up their coupon book that comes out every month, and MAKE A LIST.
I am familiar with the layout of the store, and I ZOOM! Even though they are not as trendy as Byerly’s or Lunds, their produce is much fresher because they sell much, much more. I find the lot behind the store on Nathan Lane convenient because it is smaller, and I use the street behind the store to go to the Post office and to leave—I am in the right lane of traffic without the congestion at the intersection. I can be a dangerous driver, unintentionally.
MAKE YOUR OWN BABY FOOD. It is better for the child, much cheaper, quick and easy. I used a blender and froze the food in ice cube trays. There are recipes on the internet. I pureed the vegetables we ate for our supper often—just made more than usual, and when I was straightening up the kitchen, tucked some morsels away for the current baby. Look at the jars and duplicate them at home. Takes just a moment of your time.
Don’t waste time or gasoline. Please your family. I have bought cardamom pods at the Mideast section of Cub for 1/10 the cost of the pods at Byerly’s. I buy nutmeg whole and grind it up. The same with cloves. I am a spice nut—it is about the entire mystique I have, but people enjoy it.
I still cook in quantity, and make up my own dinners on plates I have saved from commercial meals. Then I can goof off and be surprised—especially if I don’t label what I put away! LABEL! LABEL! LABEL!
Thanks for another great post. The place else may just anyone get that type of information in such a perfect
approach of writing? I have a presentation subsequent week, and I’m at the search
for such information.